Wszyscy znamy wartość błyskotliwych pomysłów pojawiających się czasami w naszej głowie od tak, prawie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ta niezbędna dla wszystkich twórców i artystów magia pochodzi z jednego źródła, którym jest kreatywność.

Łączenie kreatywności z magią nie jest niczym dziwnym ani nie jest żadną nowością. Już w starożytności natchnienie i kreacja powiązane były z boskimi istotami – Muzami. Wielu artystów może się do tego nie przyzna, ale z pewnością nie raz i nie dwa modlili się do wyższych sił o napływ kreatywnego natchnienia.

Na szczęście współczesna nauka rozwikłała już tajemnicę kreatywnego myślenia i o natchnienie nie musimy się modlić. Wystarczy, że trochę poćwiczymy, a nasza kreacja zacznie pracować jak dobrze naoliwiona maszyna. Sekretem pobudzenia kreatywności jest synchronizacja obu półkul mózgowych, ponieważ jak udowodniono naukowo, w procesie kreacji biorą udział obie półkule mózgowe i obie muszą ze sobą sprawnie współpracować.

Oto cztery sprawdzone sposoby na pobudzenie kreatywności:

Żonglowanie i kreatywność

Żonglowanie to nie tylko kuglarska sztuczka oglądana w cyrku czy na hucznych paradach i obchodach. Żonglerka to także ciekawa forma rekreacji, jednak ponad wszystko to doskonały sposób na:

  • pobudzenie kreatywności
  • poprawę pamięci
  • zwiększenie podzielności uwagi
  • zniwelowanie stresu i napięcia wewnętrznego

Oprócz tego żonglerka:

  • poprawia koordynację ruchową
  • zwiększa widzenie boczne
  • ogólnie poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne

Co najważniejsze świetne efekty przynosi już sama nauka żonglowania. I to nawet tylko dwoma piłeczkami. Nie musimy więc być mistrzami żonglerki, wystarczy, że się uczymy żonglować i przynajmniej 15 minut dziennie podrzucamy piłeczki. A nasza kreatywność już rośnie w siłę!

Sama nauczyłam się żonglować trzema piłeczkami jeszcze w szkole podstawowej. Czyli bardzo dawno temu. Wtedy jeszcze nie miałam pojęcia o korzyściach płynących z żonglowania. Ale niezmordowanie ćwiczyłam przez całe lato – żonglując zwykłymi ziemniakami (takie czasy). Dzisiaj do żonglowania używam piłeczek tenisowych, jednak można sobie kupić specjalne piłeczki do żonglowania, nieodbijające się od ziemi, wypełnione specjalnym wkładem.

Alfabet games na pobudzenie kreatywności

Niezwykle prosty sposób na pobudzenie kreatywności. Alfabet games polega na odczytywaniu na głos liter umieszczonych na planszy oraz podnoszeniu do góry w tym samym czasie konkretnej ręki lub obu rąk, na przemian w różnych kombinacjach.

Przykładowo:

A B C D E F G H

O P L L O L P O

I J K L M N O P

P O P O L P O L

R S T U W X Y Z

L P O L P O L P

Oznaczenia konkretnych ruchów:

O – obie ręce

L – lewa ręka

P – prawa ręka

Można samodzielnie stworzyć taką tablicę zarówno w edytorze tekstu, jak i na zwykłej kartce. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że w pionowych kolumnach nie powinny znajdować się te same ruchy, czyli O (podniesienie obu rąk) nie może być bezpośrednio pod O itp. Co prawda te same kombinacje mogą występować obok siebie, ale też bez zbytniej częstotliwości.

Można również skorzystać ze specjalnego generatora, co jest naprawdę wygodne – Alfabet games generator online

Zmiana ręki przy wykonywaniu codziennych czynności

Kolejnym prostym i niezawodnym sposobem na rozkręcenie kreatywności jest małe oszustwo. Nie ma się co denerwować, nikomu świństw robić nie trzeba. Oszukiwać będziemy tylko nasz mózg. Wystarczy, że zamiast korzystać z naszej wiodącej ręki, czyli dla praworęcznych będzie to ręka prawa, a dla leworęcznych ręka lewa, będziemy w ciągu dnia wykonywać różne czynności naszą słabszą ręką. Praworęczni mogą na przykład umyć sobie zęby lewą ręką albo uczesać nią włosy czy pozapinać guziki w koszuli. A leworęczni oczywiście odwrotnie.

Jeżeli będziemy to ćwiczenie powtarzać systematycznie, to w naszym mózgu powstaną nowe połączenia nerwowe, czyli synapsy, dzięki czemu będziemy nie tylko bardziej kreatywni i błyskotliwi, ale także poprawi się nam pamięć oraz koordynacja ruchowa.

Chodzenie do tyłu

Chodzenie do tyłu działa podobnie jak korzystanie z naszej słabszej ręki. Tylko w tym przypadku musimy wykazać się nieco większą ostrożnością, by przypadkiem nie zrobić sobie krzywdy. Jednak przejście się kilka razy do tyłu w ciągu dnia znacznie poprawi pracę naszego mózgu, a tym samym poprawi naszą kreatywność. Więc ryzyko warte jest zachodu.

Korzystając z powyższych sposobów, na pewno zwiększymy swoją kreatywność. Pamiętajmy tylko jeszcze o jednym. O odpoczynku. Ponieważ zmęczony umysł staje się coraz mniej kreatywny. Dlatego też warto czasami po prostu dać sobie chwilę wytchnienia, wyjść na spacer, pooddychać świeżym powietrzem, a nawet się zdrzemnąć. Bo jak wiadomo, sen także pobudza kreatywność i regeneruje umysł, co też warto mieć na uwadze.