Dzisiaj pisze każdy. Jednak czy to, że wszyscy piszemy, ponieważ nauczyliśmy się tego w szkole, jest równoznaczne z możliwością zarabiania na pisaniu? I tak i nie.

Dlaczego odpowiedź nie jest jednoznaczna? Zapewne dlatego, że pisanie tekstów to skomplikowany i złożony proces twórczy, i to czy ktoś zarabia na pisaniu oraz czy łatwo mu to przychodzi, jest sprawą dość indywidualną. I zależy od kilku podstawowych czynników, którymi są:

  • kreatywność
  • wyobraźnia
  • warsztat pisarski
  • umiejętność szybkiego uczenia się
  • zaangażowanie i pracowitość

Niektórzy wymieniliby tutaj jeszcze wrodzony talent pisarski i tak zwane lekkie pióro, określenie, które pojawia się w branży tekściarskiej bardzo często. Jednak ile lekkie pióro ma wspólnego z samym talentem, a ile z ciężką pracą nad warsztatem pisarskim, który de facto pozwala na uzyskanie takiej lekkiej i swobodnej umiejętności kreowania treści, widzą tylko Ci, którzy piszą już od dłuższego czasu. I mają na swoim koncie sukcesy.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, pisanie twórcze, które pozwoli zarobić pieniądze, może nie być takie łatwe. Jednak dopóki nie spróbujemy, dopóty nie będziemy wiedzieć, czy damy radę. A podczas naszej próby staniemy twarzą w twarz z każdym powyższym aspektem pisania. Ważne, żeby podejść do nich bez lęku, ale z ciekawością i wiarą we własne siły.

Kreatywność i wyobraźnia jest czy jej nie ma?

Nie ma osób całkowicie pozbawionych wyobraźni czy kreatywności. Wszyscy jesteśmy kreatywni i wszyscy wyobraźnia i kreatywnośćmamy wyobraźnie. Oczywiście stopień tych umiejętności jest zróżnicowany, ale najpiękniejsze jest w nich to, że możemy te zdolności z powodzeniem rozwijać.

Oprócz tego, że możemy aktywnie szukać inspiracji w istniejącej już twórczości (książki, filmy, muzyka, sztuka itd.), to istnieje również szereg różnego rodzaju ćwiczeń i metod umożliwiających poszerzanie swojej wyobraźni, i swojej kreatywności. Dlatego też, jeżeli chcemy zarabiać na pisaniu, a wydaje nam się, że kreatywność albo wyobraźnia u nas kuleje, to po prostu zacznijmy nad tym pracować.

Warsztat pisarski

Określenie pojawiające się praktycznie zawsze przy temacie pisarstwa, czyli tak zwany warsztat pisarski, jest dość wieloznaczne i kompletnemu laikowi niewiele mówi. Chciałam znaleźć na internecie definicję tego całego warsztatu pisarskiego, bo pomimo tego, że wiem, o co ogólnie chodzi, to jednak dobrze by było upewnić się, czy na pewno wiem dobrze. I takiej definicji niestety nie znalazłam.

Dla mnie warsztat pisarski to przede wszystkim znajomość gramatyki, stylistyki, interpunkcji i swoboda wyrażania się, czyli jakby nie było dokładnie to, co określamy mianem lekkiego pióra. Taki warsztat zdobywa się tylko i wyłącznie poprzez systematyczne pisanie oraz czytanie. Nikt się nie urodził z gotowym warsztatem pisarskim. Trzeba ten cały kunszt samemu sobie wypracować. Ty też możesz to zrobić!

Stephen King – perfekcyjnie oszlifowany diament

Jednym z najbardziej miarodajnych przykładów pokazujących, w jak dużym stopniu można rozwinąć swój warsztat pisarski, jest twórczość Stephena Kinga. Jeśli przeczytamy kilka jego książek w chronologicznej kolejności, to dokładnie zobaczymy, jak King szlifował swoje umiejętności pisarskie.

Najlepiej zacząć od książki, którą napisał jako pierwszą, a która wydana została dopiero w kilka lat po publikacji sławnej Carrie i kilku innych tytułów, które pomogły mu zdobyć popularność i międzynarodową sławę. Pierwszą napisaną przez Kinga książką jest Mroczna Wieża tom I wydana w 1982, a napisana na początku lat 70 – tych. W 2003 r. King wydał poprawiona wersję tej książki. Nie jest to zaskakujące, ponieważ pierwotna wersja bardzo odbiegała swoim kunsztem i narracją od pozostałych dzieł pisarza.

Współczesne książki Kinga po prostu się połyka. Napisane są w taki sposób, że kiedy je czytamy, pochłaniają nas całkowicie i dopiero po dłuższym czasie orientujemy się, że już przeczytaliśmy kilkadziesiąt stron, nie pamiętając przewrócenia ani jednej kartki. Takie pisanie jest mistrzostwem warsztatowym. Jednak jest to umiejętność wypracowana, a nie podarowana przez bozię czy jakąś inną wróżkę. Dlatego też, jak sam King udowadnia, można się tego nauczyć poprzez pracę.

Podstawa każdego pisarza

Jak widać zarówno kreatywność, jak i wyobraźnia oraz warsztat pisarki są umiejętnościami, które możemy aktywnie rozwijać. Szczyptą przypraw do tego jest umiejętność szybkiego uczenia się, ponieważ nieważne czy piszemy książki, artykuły, treści na strony internetowe albo teksty marketingowe. Jeżeli nie lubimy uczyć się nowych rzeczy i nie robimy tego w miarę szybko, to albo zmienimy ten stan rzeczy, albo zajmijmy się zawodowo czymś innym niż pisanie. Głód wiedzy to paliwo dla każdego, kto poważnie zastanawia się nad zarabianiem na pisaniu. Bez niego daleko się nie zajedzie!

W tym miejscu pojawia się też pełna odpowiedź na pytanie, czy każdy może zarabiać na pisaniu. Tak, każdy może zarabiać na pisaniu! Jednak trzeba być przy tym pracowitym i zaangażowanym w swoją twórczość, a to wszystko niczym klamra musi spinać umiejętność szybkiego uczenia się.

A co z tym sławnym talentem? 

Czy w ogóle do pisania można mieć talent? Doświadczenie pokazuje, że są osoby, którym łatwiej jest wyrażać swoje myśli na papierze. Jednak nawet jeżeli mamy taki talent, to jest on niczym, jeżeli nie posiadamy dobrego warsztatu pisarskiego.

Osobom utalentowanym z jednej strony może być łatwiej przyswoić sobie styl swobodnego wyrażania się w danym języku, ale z drugiej strony świadomość swojego talentu bardzo często może prowadzić do bylejakości i grafomanii. Zdarza się dość często, że osoby utalentowane zbytnio polegają na swoim talencie i uważają, że wszystko to, czego potrzebują, już mają. Nic bardziej mylnego. Nie bez przyczyny mówi się, że talent to zaledwie tylko kilka procent sukcesu, a reszta to praca i to zazwyczaj ciężka praca.

W ten sposób odpowiedź tak i nie na pytanie o to, czy każdy może zarabiać na pisaniu, jest jak najbardziej właściwa. Ponieważ każda pracowita bestia ukierunkowana na cel pisania prędzej czy później będzie zarabiać na pisaniu. Jeżeli jednak ktoś jest utalentowanym leniuchem, to niech nie liczy na wielkie sukcesy. W pisaniu łut szczęścia nie pomoże bez wypracowanych umiejętności. Wszystko w naszych rękach!

Pisanie nie jest łatwą sprawą. W rzeczywistości to skomplikowany proces, który może być równie męczący, jak kopanie rowów. Dlatego na dłuższą metę robią to tylko ci, którzy naprawdę kochają pisanie… no i oczywiście ci, którzy są naprawdę pracowici i niezmordowani w ciągłym rozwoju. Jeżeli należysz do takiej kategorii ludzi to pisz, pisz i jeszcze raz pisz, a z pewnością zacznie Ci się to opłacać!